[12.02.14]Z serca ludzkiego pochodzą złe myśli

Lut 12

Ewangelia wg św. Marka 7,14-23.

Jezus przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: «Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie!
Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym.
Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha».
Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o to przysłowie.
Odpowiedział im: «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi do człowieka, nie może uczynić go nieczystym;
bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka i na zewnątrz się wydala». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste.
I mówił dalej: «Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym.
Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa,
cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota.
Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».

W duchowości ignacjańskiej mamy coś takiego jak ignacjański rachunek sumienia. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że skupia się on nie tyle na grzechu samym w sobie, co na źródle grzechu. Jego założeniem jest przypomnienie sobie momentu naszego upadku i skojarzenie go z konkretnymi emocjami jakie nam towarzyszyły. Chodzi o to, aby określić co działo się w naszych sercach, kiedy grzeszyliśmy. Jezus Chrystus mówi w Ewangelii, że co złe w człowieku, to pochodzi z serca. Zły Duch nieustannie nas atakuje i dąży właśnie do tego, aby w sercu zasiać swoje ziarno. Kiedy to mu się uda, a najpewniej już się udało, zaczynamy odczuwać niespotykaną łatwość w popełnianiu grzechów. Ignacy Loyola zachęca nas do tego, aby pracować właśnie nad źródłem grzechu, tj. nad emocjami, które pojawiają się w momencie naszego upadku. Oczywiście praca taka nie może się udać, jeżeli nie znajdziemy dla naszego serca jakiegoś pomocnika. Takim pomocnikiem jest Duch Święty, który trwając w nas umacnia i uzdalnia do obrony przed złymi emocjami, do tego, aby ich nie uzewnętrzniać. Wiemy dobrze, że emocji nie można wyeliminować – taki już jest człowiek. Ale możemy nimi zarządzać i sprawić, że to Dobry Duch będzie panował nad nami, a nie złe emocje.

Boże, niech Twój Święty Duch ogarnie nas, oczyści nasze serca z nieprawości, abyśmy dzięki Tobie mogli opierać się atakom Szatana.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress
Przejdź do paska narzędzi